Jak przygotować się do kredytu hipotecznego

/, Pytania i odpowiedzi/Jak przygotować się do kredytu hipotecznego

Jak przygotować się do kredytu hipotecznego

Dzisiaj prezentuję Wam  wpis z cyklu porad dotyczących kredytu hipotecznego, prowadzonego wspólnie z Anią Kotarba, która prowadzi bloga o finansach osobistych.

W temacie ” Jak się przygotować do kredytu hipotecznego”  pisze Anna Kotarba -blogerka z Tajemnice Portmonetki http://tajemniceportmonetki.pl/ 

 

Po kredyt hipoteczny nigdy nie idziemy jak po świeże bułeczki do piekarni. Własne M to temat obszerny i nie rzadko kojarzący się z czymś skomplikowanym i przysparzającym wiele stresów. Dlatego, aby uniknąć nerwów i zaoszczędzić jak najwięcej pieniędzy, warto do tego zobowiązania odpowiednio się przygotować. W pierwszym wpisie z cyklu „W drodze po kredyt hipoteczny” zastanowimy się, od czego zacząć, gdy w głowie zaświta nam myśl o tym, że to już czas zakup mieszkania.

To kiedy ten kredyt?

Oczywiście, można podjąć decyzję o kredycie i od razu o niego zawnioskować. My jednak polecamy wcześniejsze przygotowanie się do tego momentu, choćby po to, żeby zaoszczędzić sobie nerwów i pieniędzy. W zależności od tego, na kiedy wyznaczymy „dzień zero”, inaczej rozpiszemy harmonogram oszczędzania na wkład własny i podejmowania działań, o których przeczytacie poniżej.

Jaki wkład własny mamy? Ile potrzebujemy uzbierać?

Wkład własny to podstawa, gdy staramy się o kredyt. Bez niego ani rusz. Podejmując decyzję o kredycie, warto zacząć od inwentaryzacji swoich oszczędności i określenia, ile wkładu własnego mamy, a ile jeszcze nam brakuje. Ponieważ wkład jest określany przez banki procentowo, warto policzyć udział swoich oszczędności w wartości nieruchomości, którą planujemy zakupić.

Ile pieniędzy jesteśmy w stanie uzbierać?

Dla wielu osób poważna przygoda z budżetem domowym, spisywanie oraz planowanie wydatków zaczyna się właśnie od kredytu hipotecznego. Rata takiego zobowiązania zazwyczaj poważnie wpływa na budżet gospodarstwa domowego i choćby dla poczucia bezpieczeństwa warto wiedzieć, jaka jest struktura naszych dochodów i wydatków. Świadomość, czy miesięczny budżet na pewno się spina i czy będzie dalej się spinał z ratą przelewaną do banku, pomaga przy podejmowaniu decyzji o tym,  czy to już jest odpowiedni moment na mieszkanie na kredyt czy może warto jeszcze odłożyć tą decyzję w czasie. Poczucie, że wiemy, ile jest w budżecie i dokąd płyną pieniądze, pozwala też czuć się po prostu bardziej bezpiecznie i nie martwić się, z czego zapłacimy kolejną ratę.

Kolejną dobrą stroną prowadzenia budżetu domowego jest wiedza, ile jesteśmy w stanie odłożyć na wkład własny do momentu złożenia wniosku o kredyt. Im większą kwotą będziemy dysponować, tym lepsza będzie nasza pozycja w negocjacjach z bankiem. Warto stworzyć sobie domowy „fundusz hipoteczny” i rozplanować, jaką kwotę będziemy odkładać co miesiąc.

Jaka jest nasza zdolność kredytowa?

Prowadzenie budżetu domowego i wiedza o tym, ile pieniędzy zostaje nam w portfelu, to podstawa w wyznaczaniu zdolności kredytowej. Oczywiście, każdy bank policzy naszą zdolność według własnych algorytmów, ale to przede wszystkim my musimy wiedzieć, jaką ratę jesteśmy w stanie płacić.

A jeśli mowa o zdolności to czas przed zawnioskowaniem o kredyt hipoteczny to dobry moment na sięgnięcie po wsparcie i pozbycie się wszelkich zobowiązań, które obniżają naszą potencjalną ratę kredytu. Jeśli od dawna rozważamy prośbę o podwyżkę to wymarzone mieszkanie może być niezłym motywatorem do poproszenia szefa o rozmowę. Z drugiej strony, warto wypowiedzieć umowę o niepotrzebne zobowiązania, na przykład karty kredytowe.

Co wiedzą o nas banki?

Czas przed zawnioskowaniem o kredyt to również moment na mały rachunek sumienia z historii kredytowej. Jeśli w przeszłości zdarzało nam się nie spłacać czegoś na czas, warto sprawdzić, czy nie mamy negatywnych wpisów w jakichś bazach zanim poinformuje nas o tym bank sprawdzając nas przy procesowaniu wniosku. Warto również zastanowić się, czy w ogóle mamy historię kredytową. Jeśli o kredyt staramy się z partnerem warto również wygospodarować czas na rozmowę o pieniądzach i jeśli do tej pory tego nie zrobiliśmy, opowiedzieć sobie wzajemnie o swojej dotychczasowej historii kredytowej i wszystkim, co druga osoba powinna wiedzieć decydując się z nami na kredyt.

O każdym z wyżej wymienionych tematów przeczytacie w kolejnych wpisach z cyklu „W drodze po kredyt hipoteczny. A w najbliższym wpisie, za dwa tygodnie, zastanowimy się, jak wybrać doradcę kredytowego. Jeśli macie jakieś pytania dotyczące kredytu hipotecznego, koniecznie dajcie znać. Zachęcamy do zadawania ich w komentarzach pod wpisem.

Opracowała: Anna Kotarba http://tajemniceportmonetki.pl/ 

 

By | 2017-11-23T19:43:23+00:00 Maj 12th, 2015|Kredyt hipoteczny, Pytania i odpowiedzi|0 Comments