Młodzi a kredyt – od czego zacząć i na co trzeba się przygotować?

Obecnie coraz więcej młodych ludzi bardzo szybko chce się usamodzielnić. Pierwszym etapem jest rozpoczęcie pracy, drugim wynajęcie mieszkania, a trzecim wzięcie kredytu na swoje pierwsze M.

Wielu z Was zastanawia się, od czego zacząć, czego potrzebuje, czy gdzie pójść po kredyt – na pewno do banku, ale którego… zapewne myślicie: czy mam czas chodzić i pytać w każdym?

Kredyt krok po kroku
Poniżej nieskomplikowany przewodnik, jak się zabrać za sprawę kredytu, jak się przygotować i co może nas spotkać.

 1. Podstawa to mieć pracę – rzecz oczywista.
 2. Dobrze by było mieć jakąś historię kredytową, aby być dla banku wiarygodnym (wielu ludzi tak mówi), ale to jest tylko część prawdy, bo:
  Można wziąć coś na raty, na niedużą kwotę, aby łatwo się spłacało i najlepiej przed zakupem mieszkania to spłacić ok – lecz nie należy mieć produktów kredytowych dużo np. karty kredytowe, limity w kontach i plus jeszcze coś na raty.
  Najważniejsze to planować z głową. Każde obciążenie obniża naszą zdolność kredytową.

To jest fakt

 1. Koniecznie zbieramy środki na wkład własny:
  Bank może wymagać 10% lub 20% wkładu własnego, czyli jeśli zdecydujemy się na mieszkanie warte 300 tys., to nasz wkład własny w zależności od banku wyniesie 30 tys. lub 60 tys. Przy niektórych ofertach bankowych są prowizje za udzielenie kredytu, a więc też musimy mieć to na uwadze.
 1. Mamy pracę, historię kredytową, wkład własny, czy to wystarczy? Niestety, nie:
  Oczywiście zdolność kredytowa to najważniejsza rzecz!!! Można wyliczyć ją sobie w Internecie.
  To jednak nie wszystko, dlatego warto wesprzeć się na doradcy.
  Dobrym pomysłem będzie wybrać się do doradcy (np. ASSESORIA, na naszej stronie dostępny jest ,,kierunkowskaz hipoteczny” przeznaczony właśnie dla osób chcących sprawdzić, czy są gotowi i w jakim stopniu na kredyt), który wyliczy zdolność we wszystkich bankach, przygotuje Cię do wzięcia takiego kredytu. Między innymi dowiesz się, czy tak naprawdę stać Cię na kredyt – a jeżeli nawet okaże się, że NIE, to przygotuje Cię do niego (niekiedy może to trochę potrwa, ale będziesz w dobrych rękach, będziesz się czuć pewnie, że ktoś pomoże Ci spełnić marzenia).

Dowiesz się, czy Twój dochód jest akceptowalny, czy jest wystarczający, aby spełnić marzenie o własnym M, w przybliżeniu poinformuje, ile będzie wynosić rata, wytłumaczy, co jeszcze jest ważne i co ukrywa się w haśle „kredyt”, czy są jakieś ubezpieczenia, prowizje itp., a więc, co musimy zrobić, aby te marzenia były w zasięgu ręki.
Jeżeli jesteś dopiero przed podjęciem decyzji o wzięciu kredytu, to warto też wiedzieć, że:

 1. Szukając mieszkania na rynku wtórnym czy pierwotnym np. za pośrednictwem biura musisz być przygotowany na dodatkowe opłaty, bo pośrednik nieruchomości pobiera prowizję 1%–2% od wartości mieszkania, czyli jeśli wybrane mieszkanie kosztuje 300 tys., przy 2% prowizja dla pośrednika wynosi 6 tys.

NA CO WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ – jeśli przeglądasz ogłoszenia w Internecie zawsze pytaj, czy ogłoszenie jest bezpośrednio od sprzedającego, czy od pośrednika. Jeżeli nie jesteś na taką opłatę przygotowana/y, musisz mieć tego świadomość.

 1. Opłaty notarialne – umowa przedwstępna czy umowa przeniesienia własności niesie za sobą koszty u notariusza. Na nie także powinieneś być przygotowany.

Dla ułatwienia poniżej link, znajdziesz w nim informacje, jakie opłaty czekają Cię przy podpisaniu umowy, gdy kupujesz mieszkanie na rynku wtórnym albo na pierwotnym od dewelopera https://www.bankier.pl/narzedzia/kupno-nieruchomosci

 1. Księga Wieczysta – dlaczego warto o nią zapytać, co w sobie kryje, co nam powie o nieruchomości i wiele innych informacji – o tym już pisaliśmy, więc warto prześledzić ten temat dokładnie, polecamy wpis: ,,Nieruchomość a Księga Wieczysta”.